Domy kanadyjskie powstają dzięki technologii szkieletowej. Polacy przyzwyczajeni do tradycyjnych “prac mokrych” i domów betonowych nie są przyzwyczajeni do konstrukcji szkieletowych. Czy takie domy drewniane mają szansę przyjąć się w naszym kraju?
Domy kanadyjskie – technologia szkieletowa
Drewno jest materiałem tymczasowym, cegły i beton to materiał na lata – takie panuje przekonanie w dzisiejszych czasach w naszym kraju. Nie ma się więc czemu dziwić, że całoroczne domy kanadyjskie są tak mało popularne w naszym kraju. Jest to oczywiście błędne myślenie. Na fakt niskiej popularności wpływa również skomplikowana technika szkieletowa. O ile połączenie drewnianych elementów nie wymaga wielkiej filozofii, to projektanci i ekipy budowlane muszą wykazać się nie lada precyzją oraz starannością. Ważna jest również jakość drewna, która decyduje o solidności domu.
Zalety domów drewnianych
Domy kanadyjskie mają wiele zalet, które pozwolą nam przekonać się do ich wybudowania. Jedną z nich jest możliwość szybkiej i swobodnej przebudowy w przyszłych latach. Dodatkowo domy drewniane równie dobrze mogą być domami energooszczędnymi. W przyszłości będziemy ponosić niskie koszty eksploatacyjne budynku, które związane będą m.in. z niskimi rachunkami za ogrzewanie. W ścianach i stropach konstrukcji szkieletowych umieszczana jest wełna mineralna. Co to dokładnie oznacza? Że domy tego typu są bardzo cichymi konstrukcjami budowlanymi. W połączeniu z oknami pasywnymi sprawią, że dom stanie się cichą ostoją każdego dnia.