Osoby będące w związku małżeńskim często borykają się z różnymi problemami. Nuda spowodowana tak zwaną prozą życia, malejące zainteresowanie partnerem, pochłonięcie obowiązkami czy inne kłopoty często prowadzą do pogłębiającego się kryzysu. Pary znajdujące się na rozdrożu często decydują się na separację. Czy wejście w jej stan musi oznaczać wstęp do rozwodu? Niekoniecznie!
Separacja szansą na odbudowanie relacji
Separacja jest stanem przejściowym, który ma dać współmałżonkom czas na zastanowienie się nad sensem dalszego trwania w związku. Według psychologów czas izolacji męża i żony nie może przekraczać sześciu miesięcy. Zbyt długa rozłąka może jedynie zaszkodzić relacji i utrudnić powrót. Aby separacja spełniła swoją rolę, przed jej ustanowieniem małżonkowie powinni ściśle określić jej zasady. Przede wszystkim należy ustalić, jak często i w jakiej formie będziemy kontaktować się z partnerem. Separacja będzie miała charakter terapeutyczny tylko wtedy, kiedy każda z osób będzie starała się wyrażać swoje obawy, wątpliwości i przemyślenia, dając szansę drugiej osobie na podzielenie się tym samym. Warto przeprowadzać rozmowy na neutralnym gruncie. Rozbudzić nieco przygasłe uczucie pomogą randki – wspólne kolacje, wyjścia do kina czy teatru.
Wątpliwości? Zaufaj prawnikowi
Podjęcie decyzji o separacji jest trudne i pociąga za sobą pewne konsekwencje prawne. Decydując się na przejście w taki stan, warto skonsultować się z prawnikiem wykwalifikowanym w prawie rodzinnym. Kancelaria prawna adwokat-katowice.info.pl udostępnia na stronie dane kontaktowe do specjalistów, którzy rozjaśnią wszystkie problematyczne kwestie związane z separacją.