Motoryzacja

Obowiązki posiadacza motocykla

W dużych miastach widać coraz więcej jednośladów na ulicach – motocykle stają się wygodnym i alternatywnym sposobem poruszania się po mieście i poza nim. Motocykliści mają do wyboru szeroki wachlarz modeli maszyn, zarówno o bardziej sportowym charakterze, jak i tych odpowiednich do turystyki motocyklowej. Zanim jednak rozpoczniemy jazdę na jednośladzie, konieczne jest zapoznanie się z obowiązkami posiadacza motocykla.

Ubezpieczenie i niezbędny przegląd techniczny

Zanim motocykl wyjeździe na polskie drogi, musi być objęty ubezpieczeniem OC. Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, w tym również motocykli. Polisa OC chroni innych użytkowników drogi – jeśli właściciel polisy spowoduje kolizję czy wypadek, to właśnie jego ubezpieczenie pokryje podstawowe koszty napraw szkód. Brak ważnej polisy sprawia, że wszelkie koszty będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni! Ubezpieczenie motocykla w tej formie jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej. Polisa OC nie ma stałej ceny – jej wysokość określana jest na podstawie wieku posiadacza maszyny, ale też wieku motocykla, pojemności baku, marki. Na obniżenie składki OC wpływać mogą posiadane przez właściciela motocykla zniżki. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest również przegląd techniczny – należy wykonywać go raz w roku, w ustalonym terminie, w autoryzowanej stacji diagnostycznej.

Dodatkowe ubezpieczenie – czy warto je mieć?

Ubezpieczenie motocykla można podzielić na obowiązkowe (OC) i dodatkowe. Chcąc lepiej zadbać o swoje mienie, warto wykupić ubezpieczenie w formie AC lub Assistance. Autocasco to propozycja dla właścicieli motocykli nowych lub kilkuletnich. Ochrona AC obejmuje likwidowanie szkód powstałych w czasie jazdy, jak również w czasie postoju (np. kiedy nieznany sprawca uszkodzi motocykl na parkingu). AC chroni też przed całkowitą szkodą oraz kradzieżą.

 

 

 

https://vinnvinn.org/jak-zaaranzowac-niebanalna-kuchnie/ https://annbradforddesign.com https://goforthegoldcps.org