Ciekawe

Opony letnie – wybierz najlepsze modele

Na co trzeba zawrócić uwagę, wybierając opony letnie? Kiedy trzeba zmienić zimowe ogumienie i jakie „siedemnastki” sprawdzą się przy Twoim stylu jazdy? Poznaj kilka wskazówek, by zamówić najbezpieczniejsze opony, które spiszą się podczas dalekich podróży czy codziennego dojeżdżania do pracy. Z naszą pomocą zamów sprawdzone modele do ekonomicznej i wygodnej jazdy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak wybrać opony letnie w rozmiarze 17 cali?
  • Które opony letnie będą najlepsze do Twojego auta?
  • Kiedy warto zmienić „zimówki” na opony letnie?

Opony letnie 17 cali – jak je wybrać?

Zanim zamówisz opony letnie, które będą pasowały na 17-calowe felgi, warto dokładnie poznać wszystkie parametry ogumienia, by móc dopasować je do stylu jazdy kierowcy. Na samym początku sprawdź ocenę opon w testach hamowania. Najlepsze będą „siedemnastki” o najwyższej klasie A, które dobrze sprawują się na śliskiej i mokrej nawierzchni. Drugi czynnik, który powinien determinować Twój wybór, to poziom hałasu, jaką opona wytwarza podczas jazdy. Kierowcy najczęściej wybierają modele emitujące ciche dźwięki – między 67 a 68 decybeli.

O trwałości, stabilności i efektywności paliwowej powinno decydować ostatnie kryterium wyboru, czyli testy bezpieczeństwa z niezależnych ośrodków badawczych, np.: ADAC, ACE, AutoBild, TCS czy ÖAMTC. Im wyższa pozycja opony w takiej klasyfikacji, tym lepiej. Jeśli lubisz przeglądać opinie i fora internetowe, zawsze możesz sprawdzić, co o danym modelu opon letnich sądzą inni kierowcy, którzy zadecydowali się na ich zakup. Sprawdź też rok produkcji ogumienia, ponieważ ten parametr wskazuje na żywotność opon, które najczęściej służą 6-8 lat.

Tanie opony letnie – które modele sprawdzą się w Twoim aucie?

Kierowcy często sądzą, że to opony zimowe powinny charakteryzować się lepszą przyczepnością i zwrotnością, bo przecież zimą śnieg, mróz oraz plucha najbardziej utrudniają jazdę. Nic bardziej mylnego! Opony letnie muszą spełniać te same restrykcyjne wymogi co ich zimowe zamienniki. Indeks nośności i prędkości to gwarancja tego, że Twoja jazda będzie bezpieczna oraz komfortowa w każdych warunkach. Wskaźniki informują o tym, jaką maksymalną prędkość możesz rozwinąć oraz jakie jest obciążenie auta. Sprawdzaj także konstrukcję bieżnika opony, by przyczepność do różnych powierzchni była nienaganna, co zagwarantuje krótką drogę hamowania. Odpowiednio dobrany bieżnik ma też za zadanie dobrze odprowadzać wodę spod koła, a także redukować hałas podczas toczenia i amortyzować wstrząsy. Jeśli bieżnik starł się do 1,6 mm, to sygnał dla Ciebie, by jak najszybciej wybrać nowe opony!

Opony letnie 17 cali można podzielić na 3 segmenty cenowe. Ogumienie dostępne jest w klasie ekonomicznej, średniej oraz premium. Jeśli interesują Cię tanie opony, zwróć uwagę na ekonomiczne, solidne i wytrzymałe modele. Te sprawdzą się w warunkach miejskich, a także wtedy, gdy rzadko poruszasz się samochodem z punktu A do B. To zdecydowanie rozwiązanie dla typowego niedzielnego kierowcy, który nie chce przepłacać przy zakupie opon. Środkowa półka to kompromis cenowy, idący w parze z jakością. Ogumienie tego typu sprawdzi się do codziennej jazdy. Z kolei opony premium to propozycje znanych marek – a za rozpoznawalne logo na oponie niestety trzeba sporo zapłacić. Produkty z tego przedziału są również najbardziej zaawansowane technologicznie i charakteryzują się dużą precyzją wykonania. To propozycja dla tych, którzy pokonują tysiące kilometrów rocznie, jeżdżą z dużą prędkością, np. po autostradach, mają w samochodzie mocny silnik lub kupili sportowe auto.

Kiedy najlepiej założyć opony letnie?

Zasady ruchu drogowego jasno określają, że opony zimowe można bezpiecznie zastąpić letnimi, kiedy średnia temperatura w ciągu dnia przekroczy 7°C. To najlepszy moment, aby umówić wizytę u wulkanizatora i wymienić ogumienie. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, opony zimowe tracą swoje właściwości, podczas jazdy generują większy opór i są zbyt miękkie. W tych samych warunkach atmosferycznych odpowiednio dobrane opony letnie zachowują lepszą sztywność i nie odkształcają się nawet przy silnym hamowaniu.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jakie opony letnie wybrać, wejdź na Allegro i spośród tysiąca propozycji wybierz 17-calowe modele, które dopasujesz do swojego auta, stylu jazdy i liczby kilometrów pokonywanych w słonecznym sezonie.