Ciekawe

Popularność e papieru ciągle rośnie

Wraz z postępem technologii na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, których zadaniem jest ułatwienie i usprawnienie wielu procesów. Każdego roku powstają nowe aplikacje, z których korzysta się na masową skalę. Wraz z pojawieniem się technologii EPD, możliwe stało się wyświetlanie obrazów i treści przy bardzo niskich kosztach.

Dawniej czarno-biało obecnie kolorowo

Mogłoby się wydawać, że e papier jest czymś nowym, ale na rynku pojawił się już dawno temu. Początkowo wyświetlacze oparte na technologii EPD były jedynie w wersji czarno-białej. Dopiero po ulepszeniach nowoczesne modele stały się dostępne w wersji kolorowej.

W sprzedaży dostępne są nawet wyświetlacze w pełni kolorowe, podczas produkcji których sięgnięto po filtry RGB. Najpopularniejsze są urządzenia z trójkolorowymi wyświetlaczami, po które bardzo chętnie sięga się w przemyśle. Obraz na takim wyświetlaczu jest bardzo podobny do tego na tradycyjnym papiarze. Wyświetlana treść jest w pełni czytelna i to niezależnie od kąta obserwacji. W przemysłowych aplikacjach rozwiązanie to sprawdza się idealnie.

E papier coraz popularniejszy

Po e papier sięga się na masową skalę do produkcji wyświetlaczy przemysłowych. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma oszczędnościami. Jest bowiem energooszczędne. Ne tylko pieniądze, ale i czas można zaoszczędzić. Wyświetlane treści/obrazy można zmienić w każdej chwili zdalnie i tylko wówczas dochodzi do poboru prądu. Samo wyświetlanie obrazu nie wiąże się ze stratami energii.

Papier elektroniczny jest popularny zarówno w domach, jak i w firmach. Sięga się po niego w przypadku budynków inteligentnych. Służy do automatyzacji firmy. Można go spotkać na elektronicznych identyfikatorach u pracowników, w popularnych smartwatchach i wiele innych akcesoriach elektronicznych. W przemyśle wykorzystuje się papier chociażby w postaci rozkładu jazdy, stacji pogodowej, metek cen towarów czy tablic rejestracyjnych.

Dlaczego e papier jest dobrym wyborem?

Wyświetlacze wyposażone w technologię EPD są energooszczędne, co jest ich największą zaletą. Prezentowana treść/obraz jest idealnie widoczna nawet podczas padania na ekran światła. Nie trzeba stosować zewnętrznego źródła podświetlenia, ani martwić się o zmęczenie oczu.

E papier pozwala na natychmiastową zmianę treści/obrazu i to bezprzewodowo, co na dużych halach produkcyjnych ma ogromne znaczenie. Inwestycja w takie innowacyjne rozwiązanie szybko się zwraca ze względu na minimalny pobór prądu. Wyświetlacze EPD działają na jednym zasilaniu bateryjnym przez długie lata.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem